Menu

Vyhledávání

Uživatel

Kategorie: JAWA

JAWA 350 "Pérák"

Motocykl Jawa - "Pérák" továrnu JAWA bezesporu nejvíce proslavil. Paradoxně vznikal za II.světové války pod vojenským dozorem, kdy továrna nesměla vyvíjet nové motocykly...

Motocykl Jawa - "Pérák" továrnu JAWA bezesporu nejvíce proslavil. Paradoxně vznikal za II.světové války pod vojenským dozorem, kdy továrna nesměla vyvíjet nové motocykly. Přesto skupina nadšenců a vývojářů v čele s Josefem Jozífem navrhovala nové typy motocyklů. Prototyp motocyklu Jawa "Pérák" 250 tak vzniknul v roce 1942, s vývojem bylo započato však již v roce 1937 na základě analýzy snížené poptávky o motocykly. S ohledem na utajení byl prototyp natřen zelenou vojenskou barvou a měl tovární znak DKW, aby nebudil pozornost.

Po ukončení války se v plné míře projevil vývojářský náskok značky JAWA. Většina světových výrobců motocyklů měla v té době značné problémy s obnovením výroby. Továrna JAWA s použitím ukrytých dílů nejen rychle obnovila výrobní program, ale měla tajně navržený velmi moderní motocykl.

V roce 1946 na Pařížském autosalonu byl oficiálně představen motocykl Jawa 250 "Pérák". Již v Paříži byl tento motocykl vyhlášen nejlepším motocyklem. JAWA tak svým motocyklem předstihla konkurenci o 5 - 6 let. Důkazem konstrukční geniality nejlépe vystihuje řada patentově chráněných prvků.

V roce 1948 přibyla k slavnému "péráku" 250 dvouválcová třistapadesátka (představení proběhlo v roce 1947). Jawa 350 "Pérák" byla vyráběna v bývalé továrně na motocykly Ogar, která posléze splynula se značkou JAWA.

Z roku 1948 také pochází náš exemplář. Součástí renovace je také původní sajdkára.

Technické údaje /převzato/: Motor dvoudobý vzduchem chlazený dvouválec, zdvihový objem 343,5 cm³, vrtání x zdvih 58 x 65 mm, kompresní poměr 6,5:1, největší výkon 10,3 kW (12PS) při 4600 ot./min., zapalování akumulátorové 6 V, převodovka čyřstupňová v bloku s motorem, řazení nožní se samočinným vystavováním spojky, rám uzavřený z čtyřhranných profilů, obě vidlice teleskopické, pneumatiky 3 x 19", hmotnost 135 kg, maximální rychlost 115 km/h, spotřeba paliva 3 l/100km, barevné provedení šedé se zlatými linkami později jawa-červeň se zlatými linkami.

Fotografie před renovací:

Fotografie průběhu renovace:


print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.