Menu

Vyhledávání

Uživatel

Kategorie: ČECHIE (BOHMERLAND)

ČECHIE

Původní rám z let 1934-1937, do kterého se předchozí majitel snažil naimplementovat jiný motor, jedno původní plechové kolo, těžce poškozené blatníky...

V roce 2006 se nám podařilo získat torzo 3-místné verze motocyklu Čechie. Původní rám z let 1934-1937, do kterého se předchozí majitel snažil naimplementovat jiný motor, jedno původní plechové kolo, těžce poškozené blatníky, ale s originálním štítkem, čerpadlo, poškozené torpédo, tandem, převodovka Sturmey-Archer, a části motoru Liebisch. Pevně věříme, že se nám postupně podaří zkompletovat tento motocykl, a že se stane předním exponátem našeho muzea.

Třímístná verze motocyklu Čechie je postavená na dvojitém rámu a odpruženou přední vidlicí s tlačnými rameny o délce 3170mm. Rozvor kol činní 2230mm. Motocykl byl poháněn motorem Liebisch o objemu 598 cm³. Motor měl dvě svíčky, přičemž náhradní svíčka v klikové skříni nebyla spojená kabelem, a byla pro případ nutné výměny zahřátá na provozní teplotu. Zajímavostí bylo, že motor byl schopen jezdit také na petrolej, a údajně po zahřátí také na naftu. Kola motocyklu jsou vyrobena z lisovaného plechu se srdcovými motivy. Motocykl byl vybaven karburátorem Amal, zapalováním s dynamem Bosh, třístupňovou převodovkou, a světlometem Bosh.

Motocykly Čechie patří bezesporu k nejzajímavějším motocyklovým konstrukcím, jaké spatřily světlo světa. Mimo své délky a technologií litých kol na svou dobu nevynikaly ničím. Koncepce motoru s podprůměrným výkonem s otevřeným ventilovým rozvodem se téměř nezměnila po celou dobu produkce. Motocykl byl velice složitý, vyžadoval intenzivní údržbu a spolehlivostí také příliš nevynikal. Přesto jako celek tvoří unikátní motocykl, který obdivují veteránisté i laici na celém světě. A je dobře, že tahle motocyklová legenda spatřila světlo světa v Československu a nese také název naší země.

Technické údaje /převzato/: Motor Liebisch 600 OHV s karburátorem Amal měl obsah 598 cm³ (ø 80x120), výkon 16k při 3600 otáčkách za minutu (později byl zvýšen na 24k při 5000 otáčkách za minutu), kompresní poměr 7,3:1, třístupňová převodovka Sturmey-Archer nebo Hurt, nádrž včetně dvou přídavných torpéd  pro 24l paliva. Rám dvojitý, trubkový, příhradový, odpružení přední vidlice tlačnou kývačkou s natahovacím pérem. Zapalování magnetem nebo dynamem Bosh. Motocykl vážil 150kg a dosahoval maximální rychlosti 105 km/h při průměrné spotřebě 3-3,5 litrů/100km.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.